Kraków

Krakowski słownik – miejsca

Postanowiłam przygotować dla Was listę nazw lokalnych, używanych przez Krakusów. Dzięki temu będzie Wam łatwiej się połapać, jeśli kiedykolwiek odwiedzicie Kraków i będziecie mogli zaskoczyć swoją wiedzą mieszkających tam znajomych ;)

1. pod Adasiem

Gdzie umawia się każdy Krakus? Oczywiście pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Serce, serca Krakowa, znajdujące się na Rynku, to idealna baza wypadowa do okolicznych pubów, na Kazimierz, Wawel czy nad Wisłę.
Dlatego jeśli usłyszysz „umawiamy się pod Adasiem”, to pamiętaj, że nie chodzi o kumpla ;)
adas
2. pod Empikiem
Drugie najpopularniejsze miejsce na spotkania: mowa o kamienicy między Placem Mariackim a ul. Sienną..
Tu sprawa jest trochę nieaktualna, bo obecnie mieści się tam Zara (informacja o zmianie wywołała oburzenie Krakowie – do Empiku zawsze można było wejść się ogrzać i przeczytać gazetę lub książkę, czekając na spóźnialskich znajomych, kiedy było zimno). Mimo wszystko, kiedy powiesz „umawiamy się pod Empikiem” wszyscy będą wiedzieć gdzie iść.
Ja dla pewności mówię „Zara/Empik” ;)

 

3. Okrąglak
Na środku Placu Nowego na Kazimierzu znajduje się stary pawilon handlowy. Dzisiaj jest to najpopularniejsze miejsce dla miłośników zapiekanek.
Możecie tam zjeść najlepsze zapiekanki w Krakowie (tak mówią, ja próbowałam, ale nie wiem czy się zgadzam z tym stwierdzeniem)  „u Endziora”. Cały Okrąglak to budki z zapiekankami i innym jedzeniem, więc zwróćcie uwagę na nazwy.
Jeśli wybieracie się tam wieczorem, przygotujcie się na duże kolejki i kilkanaście/kilkadziesiąt minut stania. Jedno gwarantuję – będziecie najedzeni.
okragla
4. Kładka (Kładka Bernatka)
Formalnie: Kładka Ojca Bernatka. Łączy Kazimierz z Pogórzem, znajduje się obok Mostu Piłsudskiego. Miejsce obowiązkowe dla zakochanych – można przypiąć swoją kłódkę. Nie macie niestety pewności, czy ją znajdziecie przy kolejnej wizycie – moją ktoś zabrał ;P
Będąc tam możecie podziwiać Wisłę, widok na Muzeum Cricoteka i piękne kamienice na Starym Podgórzu.
kladka
5. Centrum
Słysząc „centrum” musimy się zastanowić z kim rozmawiamy.
Mieszkańcy Nowej Huty mogą mieć na myśli Plac Centralny i okolice (osiedla Centrum A,B,C,D,E), ale to nie jest reguła.
Może też chodzić o Rynek i Stare Miasto. Jednak pamiętajcie, że w Krakowie nie ma czegoś takiego jak „Centrum” samo w sobie. Idealnym przykładem jest przystanek „Centralna”, który znajduje się w Hucie i to wcale nie przy Placu Centralnym ;)
Jeśli usłyszycie, że ktoś mówi „widzimy się w centrum” – najlepiej upewnić się gdzie dokładnie.

 

6. Miasteczko
Skojarzenie z wesołym miasteczkiem jest właściwe – mowa tutaj o Miasteczku Studenckim AGH (jest nawet taki przystanek). Teren wyżej wymienionej uczelni i akademiki – serce studenckiego życia (nawet ja, była studentka UJ muszę to przyznać). Jeśli macie ochotę na imprezę w plenerze, koniecznie musicie tam zajrzeć.
Nazwa „miasteczko” jest tu jak najbardziej trafna – teren jest ogromny.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s